ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREInteligentne sieci
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

MATERIAŁY PROBLEMOWE
13.10.2014r. 14:12

Wdrażanie inteligentnych sieci tworzy nowe warunki do szerokiego opracowywania metod oraz narzędzi optymalizujących zużycie energii elektrycznej przez odbiorców końcowych. Poszerzają się także możliwości w zakresie pokrycia prognozowanego zapotrzebowania na energię elektryczną i utrzymanie stabilności systemu elektroenergetycznego, inne niż budowa nowych mocy wytwórczych. Optymalizacja zużycia energii elektrycznej, poprzez zarządzanie stroną popytową, tworzy warunki do wygładzania przebiegu krzywej obciążenia i w następstwie tego zmniejszania średnich kosztów dostaw energii.
Autor: Włodzimierz Lewandowski - PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.
04.08.2014r. 14:02

Fundusze Unii Europejskiej na rozwój sieci elektroenergetycznej w latach 2014-2020 to przede wszystkim inwestycje w sieć inteligentną.
Autor: Magdalena Kuczyńska - biuro PTPiREE ("Energia elektryczna" - czerwiec 2014)
24.07.2014r. 14:56

dr inż. Krzysztof Billewicz, Katedra Energoelektryki Politechniki Wrocławskiej
Dane osobowe to takie dane, które można przypisać (powiązać) do konkretnej osoby fizycznej. Takimi danymi wydają się być dane pomiarowe odczytane z inteligentnych liczników energii. Artykuł ten opisuje problem i dysonans związany z ograniczonym dostępem do danych dla zwykłego obywatela, z drugiej strony przetwarzanie bez kontroli zewnętrznej ogromnych ilości danych przez niektóre wielkie przedsiębiorstwa internetowe.

05.06.2014r. 12:59

Szwecja, jako pierwszy kraj europejski, wprowadziła w 2009 roku zdalne odczyty z liczników energii elektrycznej dla wszystkich odbiorców. Od października 2012 roku, zgodnie z prawem szwedzkim, każdy odbiorca końcowy ma możliwość otrzymywania odczytów ze swojego licznika, wykonywanych z interwałem godzinowym. Założenia związane z usługami inteligentnego opomiarowania są z powodzeniem realizowane, a ich skuteczność jest oceniana na poziomie bliskim 100 procent. Dostarczanie wysokiej jakości usług smart meteringowych jest jednak uwarunkowane rodzajem zastosowanej technologii oraz sposobem organizacji serwisu pod względem procesowym. Referat wygłoszony podczas konferencji REE 2014 prezentuje doświadczenia z wdrażania smart grid w Szwecji – obejmuje stan aktualny, uwarunkowania oraz wnioski oparte o analizę funkcjonującego systemu.
Autor: Monika Polak, Capgemini Poland ("Rynek Energii. Zeszyt tematyczny")
29.05.2014r. 13:38

Wirtualne elektrownie najczęściej są opisywane jako systemy, które zarządzają pracą setek lub tysięcy niewielkich rozproszonych źródeł energii elektrycznej. Natomiast mogą one pełnić także inną rolę, oprócz zarządzania źródłami, mogą być także wykorzystywane jako układy zarządzające zużyciem energii. W tym ujęciu będą to tak zwane regulacyjne wirtualne elektrownie, które są w stanie oferować usługi systemowe ułatwiające niwelacje szczytów i dolin zapotrzebowania energii w systemie elektroenergetycznym.
Autor: Andrzej Grzebielec, Artur Rusowicz, Jerzy Kuta ("Rynek Energii" - luty 2014)
12.05.2014r. 11:45

W najbliższych latach infrastruktura AMI będzie dla dystrybutorów energii głównie kosztem. Sygnity ma jednak pomysły, doświadczenie i rozwiązania, dzięki którym dystrybutorzy mogą uzyskać z inwestycji w Smart Metering wartość dodaną.

-- Artykuł promocyjny --
Autor: Jarosław Zarychta, Dyrektor ds. Rozwoju Biznesu i Zarządzania Projektami w Pionie Utilities Sygnity SA
30.04.2014r. 13:29

Wywiad z Markiem Szymankiewiczem, członkiem Zarządu ENEA Operator oraz Zarządu PTPiREE
„Energia Elektryczna" - kwiecień 2014
29.04.2014r. 13:51

Dystrybutorzy przygotowują się do budowy rozwiązań do zdalnego odczytu liczników energii. Koszty tej ogromnej inwestycji odzyskają w taryfach, ale tylko pod warunkiem, że dotrzymają jednocześnie i wymagań, i terminów ustalonych przez URE. Sygnity pomaga dystrybutorom w obu dziedzinach. Rozwijany przez firmę system AMIgoS spełnia wszystkie wymagania URE już dziś, w całości, i bez modyfikacji, a zarazem na wiele sposobów przyspiesza wdrożenie infrastruktury AMI.

-- Artykuł promocyjny --
Autor: Jarosław Zarychta, Dyrektor ds. Rozwoju Biznesu i Zarządzania Projektami w Pionie Utilities Sygnity SA.
08.04.2014r. 11:34

Stanowiska Prezesa URE dotyczące sieci smart grid określają wymagania, którym muszą sprostać rozwiązania AMI budowane przez dystrybutorów energii. Rozwijany przez Sygnity system AMIgoS nie tylko je spełnia, ale znacznie przekracza. Odpowiada jednocześnie oczekiwaniom biznesowym dystrybutorów, co potwierdzają wnioski z dialogów technicznych i prezentacji oraz wdrożeń elementów systemu. AMIgoS pozyskuje dane pomiarowe z liczników i koncentratorów, jak i systemów akwizycyjnych. Pozwala na rozbudowę każdej warstwy systemu niezależnie od pozostałych. AMIgoS jest w praktyce gwarancją przewidywalności i stabilności kosztów budowy sieci smart grid.

-- Artykuł promocyjny --
Autor: Jarosław Zarychta, Dyrektor ds. Rozwoju Biznesu i Zarządzania Projektami w Pionie Utilities Sygnity SA, Przewodniczący Zarządu Sekcji Inteligentnych Sieci – Smart Grid w Krajowej Izbie Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji
13.03.2014r. 13:40

dr inż. Krzysztof Billewicz, Katedra Energoelektryki Politechniki Wrocławskiej
Obecnie w elektroenergetyce promuje się wiele nowoczesnych rozwiązań związanych z większą automatyzacją sieci elektroenergetycznych oraz z informatyzacją infrastruktury sieciowej. Niektóre z takich rozwiązań są promowane, a nawet w różnym stopniu dotowane przez państwo. Jednak ich wdrożenie będzie miało wpływ na poziom zapotrzebowania na ciepło gospodarstw domowych, które zdecydują się zainwestować w określone rozwiązania. Artykuł przedstawia możliwy wpływ wdrożenia niektórych rozwiązań smart grid na zmianę zapotrzebowania na ciepło sieciowe.
("Rynek Energii" - nr 6/2013)cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE