ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREInteligentne sieci
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Podkarpackie/ Na Politechnice Rzeszowskiej rozmawiano o Dolinie Wodorowej
08.07.2021r. 20:00

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
O produkcji wodoru oraz jego roli w lotnictwie i transporcie rozmawiali w czwartek na Politechnice Rzeszowskiej sygnatariusze listu intencyjnego na rzecz utworzenia podkarpackiej Doliny Wodorowej.
List intencyjny został podpisany w maju br. w obecności m.in. premiera Mateusza Morawieckiego. Sygnatariusze zadeklarowali wówczas współpracę na rzecz stworzenia otoczenia biznesowego i technologicznego w celu zbudowania Doliny Wodorowej. Wykorzystany ma być przy tym potencjał gospodarczy, naukowo-badawczy oraz biznesowy regionu.

W czwartek sygnatariusze spotkali się na rzeszowskiej politechnice.

Jednym z jej uczestników był marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, który podkreślił, że wodór to nieuchronna przyszłość Europy.

"Potrzeba jeszcze wiele działań związanych z tą sferą badawczą, rozwojową i wdrożeniową, dlatego konstruowanie klastra i ruszenie w tym kierunku są niezmiernie istotne. Mamy już wzorce, które możemy naśladować w postaci klastra Dolina Lotnicza. Samorząd ma tą rolę i zadanie +stwarzania warunków do+ i my będziemy w tej kwestii bardzo aktywni, będziemy patrzyli na możliwości finansowania tych przedsięwzięć, które pojawiają się różnych programach" - zadeklarował marszałek.

Ortyl dodał, że Podkarpacie jest regionem innowacyjnym, co pomoże zbudować Dolinę Wodorową.

Z kolei wojewoda podkarpacki Ewa Leniart przypomniała, że Podkarpacie było pierwszym regionem, w którym podpisany został list intencyjny ws. Doliny Wodorowej.

"Naszą specyfiką jest to, iż jest tutaj posadowiona Dolina Lotnicza, więc siłą rzeczy także fakt wykorzystania wodoru jako potencjalnego nośnika energii dla silników samolotowych. Dlatego łatwiej nam było przekonać rząd, że to właśnie Podkarpacie i Rzeszów jest miejscem, gdzie przy wykorzystaniu potencjału naukowego i biznesowego jesteśmy w stanie takie działania zintensyfikować, aby cel w postaci roku 2030 był możliwy do zrealizowania" - powiedziała Leniart.
O wykorzystaniu wodoru jako paliwa dla samolotów mówił również Marek Darecki, prezes zarządu klastra Dolina Lotnicza. Zwrócił uwagę, że technologie wodorowe stwarzają ogromne szanse dla rozwoju przemysłu lotniczego w regionie.

Darecki docenił inicjatywę utworzenie w regionie Doliny Wodorowej, zastrzegł przy tym region musi "pozostać zielony", w przeciwnym razie "będzie biednym regionem".

Dodał, że w 90 proc. polski przemysł lotniczy znajduje się na Podkarpaciu i jest bardzo duży nacisk, aby "iść w zieloność" czyli, jak wyjaśnił, w biopaliwa, elektryfikację i wodór. "Jest też konkretny plan korporacyjny, że Polska może uczestniczyć na równych prawach w budowie silnika wodorowego" - powiedział Darecki.

W dyskusji o wodorze uczestniczyli również przedstawiciele instytucji, uczelni wyższych, biznesu i organizacji otoczenia biznesu, którzy podpisali się w maju pod listem intencyjnym na rzecz utworzenia Doliny Wodorowej.

Rozmowy dotyczyły także przyszłej współpracy sygnatariuszy listu intencyjnego, w tym określeniu formy organizacyjno-prawnej oraz powołaniu zespołu roboczego ds. podkarpackiej Doliny Wodorowej.

Nowy temat na łamach CIRE

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE