ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREInteligentne sieci
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Planowane przyjęcie przez RM projektu transformacji energetyki w II kwartale
21.05.2021r. 14:00

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
Program transformacji sektora elektroenergetycznego, zakładający wydzielenie wytwórczych aktywów węglowych powinien być przyjęty przez Radę Ministrów w drugim kwartale - wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
Przygotowany przez Ministerstwo Aktywów Państwowych program transformacji zakłada wydzielenie z PGE, Tauronu i Enei konwencjonalnych aktywów wytwórczych zasilanych węglem do podmiotu będącego spółką ze 100 proc. udziałem Skarbu Państwa, działającego pod nazwą Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE).

Po wydzieleniu aktywów koncerny energetyczne skupią się na realizacji nisko i zeroemisyjnych inwestycji, a NABE będzie właścicielem wytwórczych aktywów węglowych i jego rolą będzie zapewnienie niezbędnego bilansu mocy w systemie energetycznym. Będzie się ograniczać do niezbędnych inwestycji odtworzeniowych i stopniowego odstawiania jednostek węglowych.

"Wydzielenie aktywów wytwórczych do osobnego podmiotu pozwoli ograniczyć ryzyko regulacyjne i klimatyczne spółek sektora elektroenergetycznego. Istotnie zwiększy to potencjał spółek do inwestowania między innymi w nowe elektrownie wiatrowe, fotowoltaiczne, gazowe oraz magazyny energii poprzez uzyskanie dostępu do szerszej i atrakcyjniejszej oferty instytucji finansowych, niedostępnej dla przedsiębiorstw obarczonych tzw. +śladem węglowym+" - napisano.

"Większe możliwości pozyskania finansowania dłużnego na możliwie najkorzystniejszych warunkach (m.in. zielone obligacje, obligacje w formule ESG) będzie sprzyjać przyśpieszeniu realizacji projektów inwestycyjnych, co będzie miało istotne znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego państwa" - dodano.

Transakcja ma nastąpić po przeprowadzeniu stosownych analiz biznesowych i ekonomicznych, w tym badania due diligence oraz sporządzeniu wyceny wybranych aktywów.
"Sposób rozliczenia transakcji, z uwagi na zadłużenie spółek wytwarzania wobec podmiotów dominujących w grupach kapitałowych, będzie przedmiotem szczegółowych uzgodnień pomiędzy Skarbem Państwa a obecnymi właścicielami" - napisano.

Jak podano, aby przeciwdziałać negatywnym skutkom związanym z niedostatecznym bilansem zakłada się również stworzenie mechanizmu, którego celem będzie stopniowe odstawianie jednostek węglowych, z uwzględnieniem konieczności utrzymania niezbędnych rezerw mocy do czasu wprowadzenia do KSE nowych nisko- i zeroemisyjnych źródeł wytwórczych.

"Szczegółowe rozwiązania dotyczące mechanizmu wsparcia będą przedmiotem oddzielnych regulacji i ze względu na ograniczenia wynikające z europejskich przepisów dotyczących funkcjonowania rynku wewnętrznego będą musiały zostać zatwierdzone przez Komisję Europejską" - napisano.

Czytaj również:

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE