ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREInteligentne sieci
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Tauron: dziennie 35 milionów odczytów z inteligentnych liczników
26.01.2021r. 12:50

35 milionów nowych odczytów z inteligentnych liczników trafia codziennie do systemu informatycznego, wdrożonego w Grupie Tauron - poinformowała spółka w komunikacie. Zbudowany w ramach projektu badawczo-rozwojowego system korzysta z danych z ponad 400 tysięcy inteligentnych liczników zamontowanych już przez Grupę u klientów na terenie Wrocławia.
W projekcie B+R TAURONA został opracowany prototyp systemu Platforma MDM klasy Big Data do zaawansowanej analizy ogromnej liczby danych pochodzących z infrastruktury pomiarowej AMI (z liczników inteligentnych) w powiązaniu z danymi pochodzącymi z innych systemów OSD. Każdego dnia do systemu Platforma MDM (Meter Data Management) przekazywanych jest ponad 35 mln danych pomiarowych oraz informacji o zdarzeniach z infrastruktury pomiarowej działającej w ramach Smart City Wrocław.

- Transformacja cyfrowa dotyka w istotny sposób obszaru dystrybucji energii elektrycznej. W najbliższych latach wszystkie spółki dystrybucyjne zmierzą się nie tylko z napływem nowych technologii, dynamiczną zmianą obciążeń i generacji w lokalnej sieci, ale również z usługami wynikającymi z europejskiej legislacji, takimi jak usługi elastyczności - wyjaśnia Wojciech Ignacok, prezes zarządu TAURON Polska Energia. - Dlatego konieczny jest dalszy rozwój infrastruktury inteligentnego opomiarowania i wyposażenia sieci w kolejne liczniki liczników inteligentnych. System Platforma MDM pozwala przetwarzać, analizować i wykorzystywać dane z liczników zdalnego odczytu w zautomatyzowany i usystematyzowany sposób - dodaje prezes Ignacok.

Jak podkreśla Taurona, korzyści z zainstalowanego licznika inteligentnego odczuwają również klienci, którzy mają możliwość np. stałego wglądu w informację o tym, jak wygląda ich zużycie energii elektrycznej oraz w jakich taryfach pobierają energię elektryczną.

Dodatkowo inteligentne liczniki gromadzą ogromną liczbę danych o stanie i ruchu w sieci energetycznej, obciążeniach oraz innych zdarzeniach w sieci elektroenergetycznej, które dystrybutor energii elektrycznej może wykorzystywać do usprawnienia swoich procesów biznesowych. Przykładem może być prowadzenie zaawansowanej analityki wykrywania awarii oraz zakłóceń w pracy infrastruktury pomiarowej, czy też możliwość monitorowania zapotrzebowania na moc, a następnie planowania i realizowania optymalnych inwestycji w infrastrukturę sieci elektroenergetycznej.

Jak wskazuje Tauron, analiza i zarządzanie dużą ilością danych pomiarowych i zdarzeń pochodzących z liczników inteligentnych oraz korzystanie z inteligentnej aplikacji umożliwia również optymalizację pracy sieci dystrybucyjnej. Jak podkreśla spółka, wpływa na poprawę efektywności energetycznej i zwiększenie bezpieczeństwa sieci m.in. poprzez wdrożenie nowych metod wyrównywania obciążeń ,regulacji napięcia zasilającego oraz innych parametrów jakości dostaw energii elektrycznej.

W praktyce, według Grupy, w dłuższej perspektywie działanie Platformy MDM może zwiększyć zwrot z inwestycji poniesionych przez Taurona Dystrybucję, ponieważ uzyskane dane oraz wyniki mogą posłużyć do podejmowania decyzji o nowych inwestycjach w sieć dystrybucyjną, planowania zadań eksploatacyjnych, remontów i prac modernizacyjnych.
Projekt badawczo-rozwojowy "Platforma zarządzania danymi z zaawansowanej infrastruktury pomiarowej" realizowany był w partnerstwie z gliwicką firmą Future Processing S.A. i został uruchomiony w ramach sektorowego programu B+R "Inteligentny Rozwój 2014-2020", współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

- Po wdrożeniu Platformy MDM na terenie Wrocławia, system już teraz analizuje dane pomiarowe i zdarzenia pochodzące z ponad 405 tys. liczników zdalnego odczytu. Liczniki te przesyłają informację o zużyciu energii elektrycznej w 15 minutowych interwałach, generując 35 mln odczytów dziennie, miesięcznie wykonując około 1,1 mld odczytów, co przekłada się na przyrost danych na poziomie bliskim 1 TB miesięcznie. Mając na uwadze wymóg elastyczności procesowania dla przetwarzania tak dużej ilości danych, konsorcjum zdecydowało się na zastosowanie technologii chmur obliczeniowej Microsoft Azure - mówi Monika Brachmańska, managing director w Future Processing.

Sam projekt był podzielony na 3 etapy i rozłożony w czasie na ok. 3 lata. Pierwszy, badawczy obejmował opracowanie wzorów i modeli matematycznych przez wspierające go jednostki naukowe tj. Politechnikę Częstochowską i Politechnikę Opolską.

W drugim, trwającym ponad rok etapie, Future Processing zaangażowało do pracy ekspertów w obszarach sztucznej inteligencji - uczenia maszynowego, Big Data, wytwarzania oprogramowania oraz specjalistów od jakości oprogramowania.

W trzecim etapie projekt został wdrożony na terenie Wrocławia. Po zebraniu doświadczeń w praktyce oraz sprawdzeniu przydatności i wykorzystywanych funkcji systemu, możliwy będzie jego dalszy rozwój. Mowa tu o nowych, dostosowanych do aktualnych potrzeb modułach i funkcjonalnościach oraz o docelowym wykorzystaniu systemu Platforma MDM na całym obszarze działania Taurona Dystrybucji lub u innych OSD.

KOMENTARZE ( 3 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: jurysta 26.01.2021r. 16:10
taryfa przewiduje najwyżej jeden odczyt w miesiącu czy z klientami podpisano umowę na częstsze odczyty i ile za to... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowedź: 28-01-2021r. 01:06 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Fun 27.01.2021r. 08:05
Czekam na fakturę za grudzień 2020 do dziś. :) Już w Misiu była do dziś aktualna rozmowa z inkasentem. Polecam.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE