Zieliński: certyfikacja smart grid jest na zaawansowanym poziomie
08.11.2019r. 05:27

- Certyfikacja urządzeń smart grid jest bardzo zaawansowana - powiedział Mariusz Zieliński, business analyst w Asseco Poland, podczas konferencji Europower. Zwrócił jednocześnie uwagę, że w Polsce brakuje jasnej informacji o postępie rozwoju smart grid.
Zdaniem Zielińskiego kwestia certyfikacji urządzeń smart grid jest bardzo zaawansowana. Jako przykład podał sposób certyfikacji na rynku niemieckim, gdzie smart grid musi przejść certyfikację Federalnego biura ds. bezpieczeństwa informacji. - Jest szereg certyfikatów, które muszą zostać spełnione, a urządzenie, które ich nie spełnia, nie może wejść na rynek - powiedział business analyst w Asseco. - Nie ma możliwości, by urządzenie, które nie przejdzie certyfikacji Federalnego biura Informacji, zostało uruchomione - dodał. - Wszystkie urządzenia spełniają te same standardy, co gwarantuje bezpieczeństwo - wyjaśnił.
Zieliński zwrócił uwagę, że w kwestii smart grid Polska powinna uczyć się od sąsiednich krajów. Zauważył, że niektóre kraje już dawno wdrożyły smart grid i smart mettering, a obecnie jedynie korygują swoje wcześniejsze założenia, zmieniają urządzenia na nowsze, inwestują w inne sposoby komunikacji z urządzeniami.
Przedstawiciel Asseco zaznaczył również, że w Polsce brakuje jasnej informacji o postępie rozwoju smart grid. - W mojej opinii żadna instytucja państwowa nie przyjęła na siebie odpowiedzialności koordynatora wdrażającego proces, wyznaczającego pewne kierunki, kreującego tempo rozwoju smart grid- zasygnalizował Zieliński. Co prawda zgodnie z dyrektywą Polska jest zobowiązana do instalacji urządzeń do 2020, jednak wnioskowano o przedłużenie tego terminu. Jego zdaniem istnieje duże prawdopodobieństwo ponownego odroczenia tego terminu.
Zieliński podkreślił również, że dostawcy systemów informatycznych wewnętrznie dbają o utrzymanie systemów na jak najwyższym poziomie. Testy bezpieczeństwa, bieżące monitorowanie zachowania urządzeń, szukanie nowych luk w oprogramowaniu, to tylko niektóre sposoby na ich utrzymanie. Jednak z perspektywy klienta wiele zależy od wewnętrznej polityki bezpieczeństwa, do której dostawcy systemów informatycznych często muszą się dostosować. - Certyfikacja urządzeń to jedno, ale powinniśmy spojrzeć również na kwestie polityki bezpieczeństwa. Warto zwrócić uwagę, by standardy bezpieczeństwa w firmach były utrzymywane na wysokim poziomie - powiedział.
- Asseco intensywnie obserwuje rynek, na bieżąco dostosowuje swoje produkty do jego potrzeb oraz monitoruje zachowanie panujące na rynkach zagranicznych. Firma jest również bardzo aktywna w temacie smart grid. Analizujemy rynek, obserwujemy jego potrzeby, a także staramy się aktualizować naszą ofertę produktową - powiedział Zieliński. Podkreślił również, że Asseco intensyfikuje działania w celu ustalenia zachowań rynku w momencie pełnego wdrożenia smart grid.