ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREInteligentne sieci
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Inteligentna Stacja Transformatorowa we Włoszczowie
04.09.2018r. 12:22

Inteligentna Stacja Transformatorowa z podziemnym magazynem energii, z przyłączami do odnawialnych źródeł energii (OZE) oraz ładowarką do pojazdów elektrycznych powstała we Włoszczowie (Świętokrzyskie). Została zaprojektowana i wybudowana przez miejscową spółkę ZPUE.
Jak informuje ZPUE, możliwości stacji SPS (z ang. Smart Power Station) po raz pierwszy zostaną zaprezentowane we wtorek 11 września br. podczas 31. Międzynarodowych Energetycznych Targów w Bielsku-Białej. Wówczas, za pomocą łącz telekomunikacyjnych, będzie można prześledzić przepływy prądów i funkcjonowanie nowoczesnej aparatury znajdującej się na stałe we Włoszczowie.

Stacja powstała we Włoszczowie, przy ul. Jędrzejowskiej. Oprócz budynku stacji, zainstalowano tam turbinę wiatrową oraz panele fotowoltaiczne. Przy parkingu postawiono również ładowarkę do pojazdów elektrycznych. Całość stanowi jeden system działający w ramach Inteligentnej Stacji Transformatorowej SPS.

"SPS to nasza odpowiedź na dynamiczny rozwój elektromobilności oraz odnawialnych źródeł energii. Na stałe do naszego krajobrazu weszły elektrownie wiatrowe i ogniwa fotowoltaiczne, a na ulicach pojawia się coraz więcej elektrycznych pojazdów, a tym samym wzrasta zapotrzebowanie na infrastrukturę niezbędną do ich ładowania oraz magazynowania zielonej energii" - powiedział PAP we wtorek założyciel ZPUE i przewodniczący rady nadzorczej spółki Bogusław Wypychewicz.

Zwrócił uwagę, że w wielu miejscach dotychczasowa infrastruktura, bez wspomagania magazynami energii może nie wystarczyć w obliczu rewolucji, jaka dzieje się w energetyce.
Magazynowanie energii za pomocą SPS może odbywać się poprzez pobieranie jej z sieci dystrybucyjnej (np. tańsza nocna taryfa) lub odnawialnych źródeł energii. W drugim przypadku istnieje możliwość korzystania z wyprodukowanej energii poza czasem generacji, czyli np. w nocy w przypadku fotowoltaiki lub bezwietrzne dni w przypadku turbin wiatrowych.

"Obserwujemy wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną, a co się z tym wiąże większe obciążenie sieci. Ten trend będzie narastał, a wraz z nim, zwiększy się problem ze stabilnością całego systemu. Magazynowanie energii i nowoczesna dystrybucja jest najlepszym wyjściem. To wszystko proponujemy w SPS" - powiedziała PAP dyrektor marketingu i komunikacji w ZPUE Agnieszka Całko.

Dodała, że stacja we Włoszczowie otrzymała symboliczny numer "001". "To więcej niż prototyp. Nasz włoszczowski SPS już działa. Dla nas jako producenta, to okazja przetestowania i sprawdzenia wszystkich podzespołów, a także możliwość prezentacji naszego innowacyjnego rozwiązania" - podkreśliła Całko.

Wchodzące w skład grupy Koronea ZPUE jest jedną z największych firm w województwie świętokrzyskim. Jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Produkuje m.in. rozdzielnice średniego i niskiego napięcia. Jest krajowym liderem w segmencie produkcji kontenerowych stacji transformatorowych, które znajdują swoich odbiorców także w wielu krajach w Europie i na świecie.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE