ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREInteligentne sieci
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

PE za nowymi prawami dla odbiorców energii i prosumentów
23.02.2018r. 09:10

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, posłowie z Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE) w Parlamencie Europejskim przyjęli założenia przepisów, które mają wzmocnić i poszerzyć prawa konsumentów, a jednocześnie również producentów energii elektrycznej.
Europosłowie z komisji kierowanej przez Jerzego Buzka podkreślili, popierając kierunek nakreślony przez Komisję Europejską w ramach tzw. pakietu zimowego, że konsumenci i społeczności lokalne powinny mieć możliwość aktywnego uczestnictwa w rynku energii elektrycznej, wytwarzając własną energię elektryczną, konsumując ją, a także sprzedając ją lokalnie lub do sieci.

Komisja ITRE podkreśliła przy tym konieczność zakończenia wszelkiej dyskryminacji, która może spotykać takie podmioty na rynku energetycznym.

Podkreślono, że lokalne społeczności (kooperatywy) energetyczne powinny partycypować w kosztach systemu energetycznego i nie zakłócać konkurencji na rynku energii.

W ramach propozycji przyjętych przez komisję ITRE znalazł się m.in. zapis mówiący o tym, że konsumenci będą mieć możliwość szybszej zmiany - w mniej niż 24 godziny - sprzedawcy energii elektrycznej bez opłat, chyba że będą chcieli rozwiązać umowę na czas określony przed jej wygaśnięciem - jednak i w tym przypadku opłaty będą musiały być ograniczone kwotowo, a umowy, które zawierają klauzule przewidujące opłaty, będą musiały zaoferować konsumentom wymierne korzyści.

Postulat zmiany sprzedawcy energii w czasie do 24 godzin miałby zostać implementowany do stycznia 2022 r.

Kolejny, przyjęty w tym tygodniu postulat komisji ITRE to zapewnienie dostępu do niezawodnej strony internetowej porównującej oferty sprzedawców energii.

Parlament Europejski zwraca uwagę, że o ile w niektórych krajach Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, konsumenci mogą korzystać z internetowych narzędzi porównywania cen usług oferowanych przez dostawców energii elektrycznej, w każdym kraju członkowskim klienci powinni mieć bezpłatny dostęp do przynajmniej jednego takiego narzędzia, które powinno spełniać minimalne standardy jakości, umożliwiając porównanie ofert sprzedawców.
PE zaznacza, że zgodnie z już obowiązującymi przepisami odbiorca ma prawo do odstąpienia od nowej umowy w ciągu 14 dni, jeśli została zawarta za pośrednictwem Internetu lub telefonu.

Europarlamentarzyści opowiedzieli się także za zobowiązaniem dostawców energii do przedstawienia informacji na temat zużycia energii i kosztów w łatwy do zrozumienia sposób.

Odbiorcy mają zyskać prawo do otrzymania inteligentnego licznika, który pokazuje zużycie energii i koszty w czasie rzeczywistym oraz sam wysyła informację o zużyciu energii za dany okres.

ITRE stoi na stanowisku, że liczniki powinny zostać zainstalowane w ciągu 3 miesięcy od złożenia wniosku, a państwa członkowskie będą musiały zapewnić wdrożenie inteligentnych liczników, ale nie będą zobowiązane do sfinansowania instalacji, jeśli "ich koszty przewyższają korzyści".

Komisja europarlamentu doszła do konkluzji, że konsumenci powinni mieć możliwość dostosowania zużycia energii również w oparciu o informacje cenowe z rynku w czasie rzeczywistym, jeśli zdecydują się na "dynamiczną umowę cenową na energię elektryczną".

Propozycje sformułowane w tym tygodniu przez komisję ITRE będą podstawą do dalszych rozmów na forum PE, ale także w negocjacjach z Komisją i Radą, które wspólnie mają opracować unijne regulacje dla rynku energetycznego po roku 2020, zebrane przez KE w ramach tzw. pakietu zimowego.

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: PB 05.03.2018r. 11:51
Proszę skończyć z narracją "inteligentnego licznika". Nie ma takiego. ITRE mogłoby się zająć licznikiem... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE